
Nasza szkoła dołączyła do Kampanii Społecznej „Szanuj, nie hejtuj” rozpowszechnionej przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach. W szkole w tym tygodniu podejmowane będą różne działania związane z zapobieganiem Hejtowi w sieci. Dzisiaj uczniowie klas I-VIII przypomnieli sobie zapisy NETYKIETY, czyli zasad kulturalnego korzystania z Internetu. W najbliższym miesiącu zaplanowane jest spotkanie dla uczniów klas IV-VIII z Funkcjonariuszem Policji, który przeprowadzi prelekcję na temat „Bezpiecznego Korzystania z Internetu oraz przestrzegania prawa w sieci”.
Jak walczyć z hejtem?
Zgłoś sprawę na policję:
gdy jesteśmy świadkami wpisów bądź komentarzy, które mogą wypełniać znamiona hejtu, warto zrobić tzw. „screena” i załączyć go do zawiadomienia, które należy złożyć w wybranej jednostce policji lub prokuratury.
Zgłoś sprawę do sądu:
jeżeli mowa nienawiści jest skierowana przeciwko tobie, możesz walczyć o zadośćuczynienie – czyli określoną w pozwie kwotę mającą na celu wyrównanie szkody niemajątkowej, w tym wypadku wynikającej z naruszenia naszych dóbr osobistych.
Zgłoś sprawę administratorowi strony internetowej:
zgodnie z art. art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną odpowiedzialność
pośrednika (na przykład właściciela stron internetowych publikujących teksty i umożliwiających ich komentowanie), rozpoczyna się, gdy użytkownik poinformuje go o bezprawnym charakterze opublikowanych danych. Administrator platformy musi wówczas zareagować.
Zgłoś sprawę odpowiednim organizacjom:
jeśli padłeś ofiarą bądź byłeś świadkiem poniżania, wyzywania czy zwykłego chamstwa – nie bój się reagować i zgłaszać takich przypadków. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od języka.
Przydatne strony internetowe:
www.zglosnienawisc.otwarta.org, www.mowanienawisci.info, www.hejtstop.pl.