Międzynarodowy Dzień Kropki 2022 

Dzień 15 września 2022 r. to już kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Kropki w naszej szkole. Jak zawsze tego dnia mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło na szkolnym korytarzu. Uczniowie i nauczyciele w tym dniu przyszli ubrani w odzież ozdobioną ciapkami, plamkami, punkcikami – słowem: aż się w oczach mieniło od chmury kropek przemieszczającej się w różnych kierunkach po salach i korytarzach.

Dzień Kropki to świetna okazja do rozmowy, a przede wszystkim do uświadomienia sobie, że w każdym z nas drzemie ukryty talent, trzeba go tylko w sobie odnaleźć. Po takiej rozmowie dzieci wykonały wizytówki ze swoimi imionami, ozdabiając je symbolami swoich talentów
i mocnych stron. Następnie  umieściły je na wielkiej KROPCE MOCY, którą można podziwiać, przechodząc szkolnym korytarzem.

Na zajęciach rozwijających kreatywność oraz na technice dzieci poznały historię Vashti  – dziewczynki, która nie wierzyła we własne możliwości, a  której historia zainspirowała utworzenie tego święta.

Do zabawy przyłączyli się  nauczyciele innych przedmiotów, przygotowując dla uczniów zadania z kropką w roli głównej. Pierwszoklasiści łączyli obrazki z kropek, starsi uczniowie rozwiązywali „kropkową” krzyżówkę, odczytywali hasło zapisane alfabetem Morse’a oraz kodowali różne słowa. Na języku polskim uczniowie wydzielali wyrazy w tekście ciągłym. Uporządkowywali je w zdania. Sprawdzali ich pisownię. Wstawiali brakujące znaki interpunkcyjne i uzasadniali ich użycie, a także pisali dyktando – oczywiście z  tym jakże ważnym znakiem interpunkcyjnym w roli głównej. Na geografii wyznaczali współrzędne, zaś na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali zadania z rachunku pamięciowego
i kolejności działań z kropką w tle. W czasie tych niecodziennych zajęć z wielkim zaangażowaniem rozwijali talent kreatywności matematycznej i logicznego myślenia. Uczniowie mogli przekonać się,  ile kropki jest w matematyce, i czy można znaleźć matematykę w kropkach.

   W tym dniu nikt nie był „w kropce”, za to wszyscy byli „zakropkowani”. Zwracali tym samym uwagę na to, że warto wierzyć w siebie. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.