„Szabla po przodkach”

10.11.2016

10 listopada 2016 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Łosieniu miała miejsce akademia, która przypomniała trudną drogę Polaków do niepodległości.

Spektakl został przygotowany przez uczniów klasy III i II b gimnazjum. Inscenizacja była połączeniem technik teraźniejszości z duchem historii. Ukazane zostały realia dzisiejszych czasów, zachowania dzieci i młodzieży, a także to, co jest najistotniejsze w ich życiu obecnie (internet, telefon, życie w sieci). Na scenie pojawiły się postacie z XVIII i XIX wieku, które przeniosły widzów do przeszłości i ukazały utratę wolności przez Polaków, kolejne zrywy niepodległościowe i emocje towarzyszące ludziom w tamtych czasach oraz to, co było dla nich najistotniejsze. Motyw przewodni stanowiła szabla przekazywana z pokolenia na pokolenie, która miała za zadanie uświadomić wszystkim zgromadzonym, co tak naprawdę w życiu się liczy. Dopełnieniem spektaklu była oprawa muzyczna – występ chóru ze szkoły podstawowej i gimnazjum.