Podsumowanie projektu „Pomagam na maksa”

16.12.2016

16 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „ Pomagam na maksa”. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Katolickich w Kielcach. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Świętokrzyski Kurator Oświaty – pan Kazimierz Mądzik.

Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu w Łosieniu przygodę z pomaganiem rozpoczęli od akcji promującej wolontariat w naszej szkole pod hasłem „Wolontariusz- człowiek z sercem na dłoni”, bo, jak każdy dobry człowiek: mamy serce, aby kochać i ręce, aby służyć.

Pasję pomagania staraliśmy się zaszczepić wśród jak największej grupy rówieśników, ale nie poprzestaliśmy na słowach. Postanowiliśmy duchowo i praktycznie wesprzeć Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece. Nasza pierwsza wizyta miała na celu poznanie podopiecznych tej placówki, określenie potrzeb i form wsparcia, jakiego moglibyśmy im udzielić.

Ponieważ naszej pomocy potrzebowały dzieci w wieku od kilku tygodni do dwóch lat, skupiliśmy się na zorganizowaniu funduszy na zakup najpotrzebniejszych im produktów, tj. pieluszek, chusteczek nawilżających, kosmetyków i środków do pielęgnacji niemowląt. Ogłosiliśmy zbiórkę tych produktów, poruszyliśmy serca nie tylko uczniów, ale także rodziców i gości naszej szkoły.

Dodatkowo, zgodnie z zasadą , że jedzenie jest jak miłość i smakuje, kiedy się nim dzielimy, zorganizowaliśmy kiermasz przepysznych domowych wypieków. Zainteresowanie i sukces akcji przerósł nasze oczekiwania. Zgromadzone fundusze przeznaczyliśmy na zakup niezbędnych akcesoriów, które już wkrótce trafiły do naszych małych przyjaciół.

Pamiętaliśmy o nich także w czasie siarczystych mrozów. Wraz z pierwszym śniegiem ruszyliśmy z akcją odśnieżania placu i drogi wjazdowej, aby ułatwić mamom i ich pociechom codzienną egzystencję i zapewnić bezpieczeństwo na dworze. Ile radości sprawiła nam ta pomoc, wiemy tylko my.

W ferworze przedświątecznych przygotowań, nie tylko tych duchowych, nie zapomnieliśmy także o porządkach w każdym domu. Pospieszyliśmy ze wsparciem do zaprzyjaźnionej placówki wraz z zebranymi bądź zakupionymi najpotrzebniejszymi detergentami i środkami czystości.

Podopieczni współpracującej z nami instytucji to mamy z milusińskimi, nie mogło więc obyć się bez wizyty św. Mikołaja i mnóstwa prezentów.

W tym tygodniu postanowiliśmy złożyć naszym przyjaciołom kolejną wizytę, taką przedświąteczną z najserdeczniejszymi życzeniami, które mamy nadzieję są tym cenniejsze, że pisane prosto z serca dla każdego mieszkańca Domu Samotnej Matki osobiście i na własnoręcznie przygotowanej świątecznej kartce.

Ci, z nas, którzy nie mogą pochwalić się talentem plastycznym, wykazali się kulinarnie. Kilka dni z rzędu piekli i dekorowali smakowite świąteczne pierniczki, które również trafiły do domu w Wiernej Rzece, ale stały się także słodkim podziękowaniem dla wszystkich wolontariuszy i ludzi dobrej woli, którzy wsparli nasze działania, a tym samym dodali nam anielskich skrzydeł.

Pomoc dla wolontariuszy ZPO w Łosieniu jest sprawą ważną na co dzień, ale w tym szczególnym, cudownym, świątecznym czasie staje się czymś wyjątkowym.

Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tym niezwykłym projekcie, który był dla nas wyzwaniem, przygodą, ale przede wszystkim wielką radością, jaka płynie z pomocy innym.

A oto nasz spot promujący ideę wolontariatu