SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI
„PROMYKI EUROPY”

SKE „Promyki Europy” rozpoczął swoją działalność w październiku 2002 r. Został powołany z inicjatywy nauczycieli, którzy wyszli naprzeciw zainteresowaniom uczniów w obliczu zbliżającej się integracji z Unią Europejską. Na spotkaniach klubowiczów z opiekunami realizowane są zagadnienia zgodnie z opracowanymi rocznymi planami pracy przygotowywanymi i opracowywanymi w oparciu o przedstawiane pomysły uczniów.

Cele:
  • Przybliżenie uczniom istoty i struktury UE
  • Poznawanie tradycji, kultury i zwyczajów krajów członkowskich
  • Nauka szacunku i tolerancji do innych narodów i ich różnic kulturowych
  • Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za wspólną przyszłość

Uczniowie chętnie angażują się w działalność klubu. Systematycznie przygotowują dekoracje. Uczestniczą w spotkaniach na których poruszana jest problematyka wszystkich krajów europejskich. Ponadto aktywnie reprezentują szkołę w rozlicznych konkursach i przedsięwzięciach organizowanych w szkole, gminie i powiecie. Swoją wiedzą mogą się wykazać w corocznym konkursie pod hasłem „Europo – ja Cię znam” prowadzonym przez opiekunów klubu.

Ważne wydarzenia z życia naszego klubu:

LP. WYDARZENIE DATA UWAGI
ROK SZKOLNY 2002/2003
1. Zgłoszenie powstania klubu do baz danych Szkolnych Klubów Europejskich październik Wypełnienie ankiety i przesłanie jej do UKIE
2. Zatwierdzenie statutu klubu październik
3. Wycieczka do WSU w Kielcach na obchody Tygodnia Europejskiego – organizator RCIE w Kielcach styczeń Wywiad w audycji radiowej z uczniami
4. Udział w spotkaniu pod hasłem „Podróż bez biletu” – organizator Zespół Szkół Katolickich w Kielcach kwiecień Udział w euroquizie
5. Udział w konkursie pod hasłem „Pocztówka do Europy 2003” – organizator Biuro Integracji Europejskiej maj Wysłanie prac plastycznych
6. Uroczyste obchody Dnia Unii Europejskiej maj Montaż słowno-muzyczny pt. „Wyruszamy szlakiem europejskim”
7. Udział w Gminnym Konkursie pod hasłem „My – Europejczycy w zjednoczonej Europie” – Jaworznia 2003 maj II miejsce
ROK SZKOLNY 2003/2004
8. Przygotowanie przedstawienia z okazji obchodów Dnia Praw Człowieka grudzień Montaż słowno-muzyczny pt. „Prawa Dziecka”